- −30%
- −30%
Kodas: Lonicera caerulea
Valgomasis sausmedis 'Uslada' (lot.Lonicera caerulea) populiarus dėl savo naudos sveikatai. Tai yra daugelio vitaminų ir mineralų šaltinis. Jis vis dažniau naudojamas kaip vaistinis augalas. Atsparus šalčiams. Uogų skonis - saldus, šiek tiek aštrus, malonus.
![]() Aukštis apie 1,5 m |
![]() Atsparumas Šalčiui atspari |
![]() Vieta Saulėta |
![]() Drėgmė Vidutinė |
![]() Augumas Didelis |
![]() Derėjimas Birželis |
Sausmedis, arba valgomasis sausmedis (lotyniškai Lonicera caerulea), yra daugiametis 0,5-3 metrų aukščio krūmas, priklausantis sausmedinių (Caprifoliaceae) šeimai. Jo tėvynė yra Rytų Azija, tačiau dabar jis sėkmingai auginamas ir Lietuvoje.
Sausmedžius galima dauginti sėklomis, atlankomis arba įsigyti jau paruoštus sodinukus. Geriausia rinktis 2-3 metų sodinukus, kurių šaknys gerai išsivysčiusios. Tinkamiausias sodinimo laikas – ankstyvas pavasaris. Duobės sodinimui kasamos 50x50x50 cm dydžio. Į jas pilama trąšų mišinio, komposto. Sodinukai sodinami taip, kad šaknys būtų padengtos 5 cm dirvos sluoksniu. Paliekamas 1 m tarpas tarp krūmų. Pirmus 2 metus jauniems sausmedžiams reikalinga papildoma priežiūra – laistymas, piktžolių naikinimas, tręšimas. Subrendę krūmai yra atsparūs ir nereikalauja didelės priežiūros.
Suaugę sausmedžiai yra ganėtinai nepretenzingi priežiūrai. Svarbiausi priežiūros aspektai:
Laistymas – sausmedžiai mėgsta drėgmę, todėl juos reikia laistyti sausros metu. Ypač jaunus sodinukus reikia laistyti kas savaitę.
Tręšimas – pavasarį prieš pumpurų sproginėjimą ir po derliaus nuėmimo rekomenduojama patręšti fosforo-kalio trąšomis.
Genėjimas – sausmedžius reikėtų genėti kas 2-4 metus pašalinant senas, pažeistas ar susipynusias šakas. Genėjama anksti pavasarį.
Piktžolių naikinimas – svarbu laiku ravėti, kad piktžolės nekonkuruotų su sausmedžiais dėl maisto medžiagų ir drėgmės.
Apsauga nuo ligų ir kenkėjų – sausmedžiai atsparūs, bet kartais juos puola kenkėjai (voratinkliniai erkės, tripsai) ar ligos (miltligė, rūdys). Reikia laiku pastebėti ir imtis apsaugos priemonių.
Sausmedžius galima sėklomis dauginti pavasarį. Tačiau dažniau naudojamas vegetatyvinis dauginimas – atlankų ar atžalų skyrimas. Atlankos atskiriamos nuo pagrindinio augalo, įsodinamos į dirvą ir prigyja kaip savarankiški augalai. Atlankų galima atskirti rudenį arba ankstyvą pavasarį. Atžalas lengviausiai atskirti pavasarį nuo motininio augalo. Jos turi savo šaknis, todėl greitai prigyja. Abiem atvejais svarbu tinkamai pasirūpinti – laistyti, prižiūrėti. Per 2-3 metus išaugs nauji derantys sausmedžiai.
Vidutiniškai iš vieno sausmedžio krūmo galima nuimti 3-5 kg uogų. Kai kurios veislės būna dar derlingesnės.
Sausmedis pradeda derėti antraisiais-trečiaisiais gyvavimo metais. Visą derlių nuimti reikėtų per 10-14 dienų. Vėliau uogos praranda skonines savybes ir maistingumą.
Pagrindinės sausmedžių uogų panaudojimo sritys:
Taigi sausmedžių uogų panaudojimo galimybės yra labai plačios.