- −30%
- −30%
Kodas: 'Liberty'
Aukštoji šilauogė (Vaccinium Corymbosum 'Liberty'PBR) licenzijuota, labai derlinga, vėlyva veislė. Krūmas auga stipriai, užauga iki 1,5m. aukščio. Vaisiai vidutinio dydžio, dera rugpjūčio antroje pusėje -rugsėjo pirmoje pusėje, Sunoksta per 3 savaites. Veislė ypač rekomenduojama šviežių vaisių rinkai dėl aukštos uogų kokybės. Vaisiai yra gražūs, patrauklūs, skanūs, tvirti ir geros kokybės. ...
Derėjimo laikas: vėlyva veislė (dera rugpjūčio mėn antroje pusėje-rugsėjo pirmoje pusėje), sunoksta palaipsniui maždaug per 3 savaites (10-14 d. anksčiau kaip veislė 'Aurora').
Derlingumas: labai derlinga.
Atsparumas: atspari šalčiui iki –37°C (USDA – 3 zona), grybelinėms ligoms, kenkėjams, sausrai.
Vaisiai: uogos vidutinio stambumo (ilgis 1,1–1,3 cm, skersmuo 1,4–1,8 cm, vidutinis vaisiaus svoris 1,5 g), vaisių spalva violetinė-mėlyna, su intensyviu vaškiniu apnašu. Uogos aromatingos, labai gerų skonio savybių. USDA bandymų metu pripažinta viena iš geriausio skonio veislių. Uogos turi mažą ir sausą stiebo randą. 'Liberty' pranašumas prieš kitas veisles yra tas, kad jos uogos yra itin saldžios ir aromatingesnės. Palyginti su „Elliott“ veisle, „Liberty“ vaisiai yra intensyvesnės spalvos, stangresni, sausesnio stiebo rando ir tokio pat didelio antioksidacinio kiekio. Tinkamos ilgesniam transportavimui, labai Ilgai laikosi nuskintos, skonis dar pagerėja palaikius šaldytuve. Naudojamos šviežios uogos taip pat perdirbimui, užšaldymui, desertams. Atsižvelgiant į tai, kad uogų nokimo periodas nėra ilgas, todėl galimas ir mechanizuotas uogų rinkimo būdas.
Žydėjimas: žydi baltais-kreminės spalvos žiedais ( priklausomai pagal oro sąlygas ) gegužės I- III savaitė. Savidulkė veislė, tačiau kryžminis apdulkinimas pagerina vaisių kokybę ir dydį. Geriausiai dera pasodinta draugijoje su kitomis veislėmis, kurios žydi labai panašiu laikotarpiu.
Veislės ypatybės: sukurta JAV kryžminant ‘Brigitta Blue’ x‘Elliott’, ( James F. Hancock, Michigan State University, USA). Veislė, saugoma Mičigano valstijos universiteto patento numeriu US PP15 146 P2, įregistruota 2004 m. Rugsėjo 14 d. CPVO - Application & Right granted File No. 20050225. Greitai auganti veislė. Krūmas vidutinio augumo, pasiekia apie 1,5 m. aukščio, ūgliai statūs ir standūs ,yra šiek tiek išplitę, linkę storėti lajos viduje, todėl formuojant reikia skirti daugiau dėmesio. Svarbu, kad šios veislės krūmai nebrandintų per daug vaisių, nes tada jie gali būti per maži. Priklausomai nuo kai kurio sezono oro sąlygų ir auginimo būdo, paskutinio derliaus nuėmimas gali užsitęsti ilgiau,( iki rugsėjo galo), dažnai būna sunku dėl rytinės rasos ir rūko - kai drėgni krūmai ir vaisiai, derliaus nuimti neįmanoma. Išeitis yra naudoti konstrukcijas, kurios leidžia uždengti stogą (plėvelę). Dengimo pranašumas yra paprastumas - uždengiama kai pirmosios uogos pradeda nokti, ir nuimama iškart po paskutinio derliaus nuėmimo.
Pastaba: ,Liberty'PBR -Santrumpa PBR Plant Breeders' Rights(augalų selekcininkų teisės) reiškia, kad veislė buvo pateikta Bendrijos augalų veislių tarnybai (CPVO) ir yra saugoma visose ES šalyse.
Vieta: Geriausiai auga saulėtoje vietoje, užuovėjoje. Dėl saulės trūkumo nukentės vaisių dydis ir skoninės savybės. Sodinti ypač puriame, drėgname, bet neužmirkusiame, rūgščiame (pH 3,5-4,5) dirvožemyje.
Mulčiavimas: Kad karštomis dienomis mažiau prarastume drėgmę, taipogi sumažinti dirvožemio temperatūros svyravimą po šaltesnių naktų pavasaryje ir rudenį, rekomenduojame mulčiuoti (apie 5-7 cm) pušų žieve su spygliais, spygliuočio drožlėmis ar susmulkintais jau papuvusių spygliuočių rastų gabaliukais, kankorėžiais ir kt.
Laistymas: palaikyti drėgną, bet neužmirkusį dirvožemį. Per dvi paras užmirkusiame arba perdžiūvusiame dirvožemyje augalas žus. Tad kiek reikia drėgmės? Ar ne per daug sausa ar pernelyg drėgna galite nustatyti paprastu būdu patys, suspaudus saujoje dirvožemį (paimtą iš 10-20 cm gylio), jeigu suspaudus stipriai sunkiasi vanduo - dirvožemis per drėgnas, jeigu subyra - per sausas. Dar viena būtina sąlyga - palaikyti rūgštų dirvožemį (pH 3,5-4,5.) Laikui bėgant (ypač lietingu laikotarpiu ar po stipraus lietaus) dirvožemio pH gali pakilti iki augalui pavojingos pH 6-7 ribos (ilgalaikis toks aukštas pH lygis skurdins arba pražudys augalą), tad kad palaikyti artimą reikiamam pH lygį, reikia kelis kartus per sezoną patikrint dirvožemio pH, neturint galimybių tai padaryti, geriau tuomet nerizikuoti ir 'liaudišku būdu" maždaug bent kartą savaitėje parūgštinti laistymui skirtą vandenį tuo, ką tikrai turite namuose pvz. (saugi norma 200ml (1stiklinė) maistinio 6-9% Acto į 10 l vandens).
Sodinimas: sodinama maždaug 1-2 metrų atstumu, tarpueilį išlaikant apie 2,5 m. Duobės (griovio) gylis apie 40-cm, pločio apie 90-100 cm. Sodinant drėgnesnėse vietose (kur gruntinis vanduo gali siekti 40cm ar daugiau rekomenduotina sodinti į 'kaupą" - pakeliant 15-20 cm aukščiau dirvožemio lygio. Užpildyti paruoštai duobei tinka aukštapelkių (rudos) durpės, papildomai į durpes pridedant maždaug trečią dalį ar pusę nešviežių, bent 2-3 metų senumo, spygliuočių pjuvenų ar drožlių, smulkintos spygliuočių žievės, spyglių, kankorėžių.
Tręšimas: Pirmą sezoną po pasodinimo netręšti, antrą sezoną ir vėliau galima tręšti rūgščiomis, šilauogių trąšomis. Jokiu būdu nepertręšti, nes tai gali būti pražūtinga augalui.
Genėjimas: Pirmus keturis - penkis metus genėti nereikia, vėliau saulėtomis žiemos pabaigos dienomis kiekvieną metą pradėti genėti šalinant seniausias šakas. Paliekami tik jaunesni (6-8) pagrindiniai jauniausi ūgliai. Taip pat rekomenduotina pašalinti prie žemės nulinkusias šakas, išgenėti viena su kita labai susiglaudusias - užtamsinančias viena kitą šakas.