• −30%

Kininis Citrinvytis

Kodas: Citrinvytis

9,00 €
6,30 € Sutaupote 30%
Su mokesčiais

Kininis citrinvytis (lot. Schisandra chinensis) - vijoklinis augalas iš tolimųjų rytų. Uogų žievelė saldi, minkštimas – rūgštus. Sėklos aitrios ir karčios. Prinokusių vaisių sudėtyje yra organinių rūgščių, vitamino C, eterinių aliejų, angliavandenių, tonizuojančių medžiagų – šizandrino ir šizandrolio. Iš uogų gaminami sirupai, uogienės, džemai, kisieliai.

Augalo amžius / vazono dydis / aukštis:
Kiekis
Atsiprašome, ši prekė jau išparduota.


  • Saugus užsakymas Saugus užsakymas
  • Greitas pristatymas Greitas pristatymas
  • Kokybės garantija Kokybės garantija

Aukštis

iki 5 m

Žydėjimas

Gegužė - Birželis

Atsparumas

Šalčiui atspari

Vieta

Dalinis pavėsis
Pavėsis

‘Kininis citrinvytis‘, arba kininė šizandra (lot. ‘Schisandra chinensis‘) – citrinvytinių (Schisandraceae) šeimos augalų rūšis. Neįprastas vijoklinis augalas iš tolimųjų rytų – „Penkių skonių vaisius“. Uogų žievelė saldi, minkštimas – rūgštus. Sėklos karčios ir aitrios. Augalas vijoklinis, išauga iki 8 m aukščio.

Žiedai kvapnūs, balti, augalui peržydėjus, parausvėja, po 3-5 lapų pažastyse. Žievė ir lapai vartojami kaip prieskonis ir arbatžolių pakaitalas. Augalas dauginamas sėklomis, atlankomis, ūgliais, šaknų atžalomis.

Derėjimas: pirmaisiais metais augaliukai auga lėtai, jie turi būti laistomi. Antraisiais jau atsiranda šoniniai ūgliai. Augalai pradeda derėti 3-4 metais ir dažnai pramečiuoja - linkęs netolygiai derėti: vienais metais dera menkai, kitais metais duoda gausų derlių. Kenkėjai retai pažeidžia citrinvyčio augalus. Kininio citrinvyčio uogos, kartais sėklos, renkamos rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, kai vaisiai subręsta, būna minkšti ir skaidrūs.

Derlingumas: iš vieno krūmokšnio gaunama apie 2 kg uogų.

Atsparumas: šie Tolimųjų Rytų augalai mūsų krašte pakenčia net 30° šaltį, yra atsparūs ligoms ir kenkėjams, nelepūs.

Vaisiai: vaisius sutelktinis, sudarytas iš daugelio raudonų dvisėklių uogų. Vaisiai sunoksta rugpjūčio–rugsėjo mėn. Šių augalų uogos – ryškiai raudonos, apvalios, nedidelės (5–10 mm skersmens), su kauliukais, rūgščios, savito skonio. Kekėse jų būna po 5–20. Uogas galima įvairiai perdirbti: gali būti spaudžiamos sultys, verdamos uogienės. Galima jas tiesiog džiovinti. Produktai iš šių uogų būna gražios spalvos, citrinų skonio ir aromato. Taip pat jos vartojamos medicinoje, konditerijos pramonėje ir kulinarijoje. Prinokusių vaisių sudėtyje yra organinių rūgščių, vitamino C, eterinių aliejų, angliavandenių, rauginių medžiagų, tonizuojančių medžiagų – šizandrino ir šizandrolio.

Žydėjimas: Žydi gegužės – birželio mėn. Žiedai vienalyčiai dvinamiai, apie 1 cm skersmens, po 2-4 susitelkę trumpų ūglių pažastyse, kvapūs, balti, į žydėjimo pabaigą kartais parausta. Vyriškų žiedų kuokeliai balti, moteriškų piestelės žalios. Vyriški žiedai pražysta 2-3 dienomis anksčiau už moteriškus ir peržydėję nenumeta vainiklapių.

Veislės ypatybės: Tolimųjų Rytų vijoklinis augalas, gydomosiomis savybėmis prilyginamas ženšeniui, pakenčia net 30°C šaltį, yra atsparus ligoms ir kenkėjams, nelepus. ‘Kininiai citrinvyčiai‘ mėgsta šiltas, šviesias ir nuo vėjų apsaugotas vietas. Krūmai tinka vertikaliajam pavėsinių, verandų, sienų apželdinimui. Kadangi tai vijokliniai augalai (lianos) ir jų stiebų ilgis būna iki 4-8 m, besivydami apie atramas jie gali pasiekti 2-5 m aukštį. Natūraliai išplitęs Tolimuosiuose Rytuose, Sachaline, Japonijoje, Šiaurės Kinijoje, kur auga mišriuose miškuose, krūmynuose. Aukštai apsivynioja apie medžius, susiraizgęs sudaro ištisas sienas. Citrinvyčiai seniai žinomi bei auginami ir Lietuvoje. Šviežios ir džiovintos citrinvyčių uogos bei sėklos nuo senų senovės vartojamos kaip tonizuojamieji vaistai, nes šalina nuovargį ir suteikia žvalumo. Šie augalai padeda įveikti depresiją, atgauti darbingumą bei gerina regėjimą.

 

SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

Vieta: ‘Kininiai citrinvyčiai‘ mėgsta šiltas, šviesias ir nuo vėjų apsaugotas vietas. Pasodinti augalai pirmaisiais metais kenčia nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl reikėtų juos apsaugoti įrengus laikiną pavėsį. Augdamas tokiame nedideliame pavėsyje citrinvyčio sodinukas greičiau išleidžia ūglius ir pradeda derėti, bet dera ne taip gausiai, kaip auginamas šviesioje vietoje. Jam būtinos atramos – augdamas be jų augalas neformuoja žiedų ir gali net sunykti. Šie augalai gerai dera auginami priesmėlio ir priemolio dirvose. Ypač mėgsta puveningą dirvožemį. Netinka užsemiamos ar labai sausos dirvos. Citrinvyčių šaknys yra paviršinės, pasklidusios 5–15 cm gylyje. Labai svarbu, kad pasodinti citrinvyčiai galėtų vytis vertikaliai.

Sodinimas: duobės sodinti kasamos 70 cm pločio ir 50 cm gylio. Jei dirva molinga, duobės dugnas užpilamas 10 cm storio skaldos, žvyro ar stambaus smėlio sluoksniu – tai padės apsaugoti augalo šaknis nuo užmirkimo. Citrinvyčiai nemėgsta persodinimo, todėl svarbu, kad šaknys neapdžiūtų. Pasodintus krūmus reikia gerai palaistyti, mulčiuoti ir pavėsinti, kol jie prigis.

Krūmai sodinami pavasarį arba rudenį 1,5–2 m atstumu vienas nuo kito. Gyvatvorėms apželdinti atstumus tarp krūmų galima sumažinti iki 0,5–0,8 m. Pasodintiems krūmams būtinai reikia įrengti 2–3 m atramas. Jei auginama pasienyje, 10 cm atstumu nuo sienos ištempiamos vielos ir pritvirtinamos vertikaliai.

Priežiūra: vasarą citrinvyčiai laistomi, ravimi, mulčiuojami, atsargiai purenama dirva. Kaip jau minėta, šie augalai atsparūs ligoms, jų nepuola kenkėjai, todėl chemikalai nenaudojami. Peržiemoja neuždengti.

Tręšimas: citrinvyčiai tręšiami organinėmis trąšomis (2–3 kg kvadratiniam metrui). Jas reikia paskleisti kaip mulčią. Kasti aplink krūmus nepatariama, nes galima pažeisti paviršines šaknis. Pavasarį vertėtų patręšti amonio salietra (50 g kvadratiniam metrui), o vasarą – fosforo ir kalio trąšomis (po 30–40 g superfosfato ir kalio druskos kvadratiniam metrui).

Genėjimas: genėti citrinvyčius galima visus metus, išskyrus pavasarį, kai iš žaizdų teka sultys. Derantys krūmai genimi išpjaunant senus, nederančius stiebus. Taip pat išpjaunamos ir naujai iš šaknų želiančios atžalos, jeigu jos nereikalingos krūmui formuoti. Kad krūmas labai nesutankėtų, reikia patrumpinti ir šoninius ūglius (paliekama iki 10 akučių).

 

Prekė pridėta į palyginimą.